Refi

Author Topic: Anadolu'nun Kültürel Açıdan Önemi  (Read 1 times)

admin

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Posts: 49
    • View Profile
Anadolu'nun Kültürel Açıdan Önemi
« on: June 30, 2020, 09:46:35 am »
   Güneşin yine tepeden bizleri selamladığı güzel bir yaz gününden daha hepinize selam olsun değerli okuyucular. Bugün sizlere Anadolu’nun karmaşık kültürel yapısının sebeplerinden bahsederek bu bölgenin dünya coğrafyası açısından önemine değinmek arzusundayım. Eğer ki vaktiniz varsa bu yazıdan sonra Kars gezi rehberi yazımızı da okursanız gerçekten mutlu olurum.
   Hepinizin de bildiği üzere Anadolu tarih açısından baktığımızda her daim birçok topluluğun sahip olmak istediği üzerinde oldukça çetin savaşların yaşandığı bir bölgedir. Bunun zanlımca ana sebebi Anadolu’nun 2 kıtayı yani Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan bir köprü görevi görmesiyle beraber aynı zamanda zengin yeraltı kaynaklarıdır.
   Her ne kadar günümüzde bundan pek bahsedilmese de Anadolu’nun zengin yer altı kaynaklarına sahip olduğu çeşitli bilim insanlarınca bilinmekte ve önümüze sunulmaktadır. Eğer bu konuyu merak edenleriniz varsa ufak bir araştırmayla buna ulaşabilirler.
   Ana konumuza değinmeden önce özellikle değinmek istediğim bir husus vardır. Eğer ki bir gün Doğu Anadolu Bölgesi’ne veya Kars, Erzurum, Erzincan, Ankara, gibi istikametlere yolunuz düşerse değinmek istediğim bir konu vardır. Bu bahsettiğim şehir veya bölgeye yolunuz düşerse yanınızda bir rehber bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bunun sebebi tarih boyunca birçok kültür tarafından sayısız kez zapt edilmiş olan bu bölgelerin idari manada birçok kez el değiştirmesinden sebeptir ki bölgenin mimari ve şehir planlaması açısından tam bir çorba haline geldiğini söylesek abartmış olmayız herhalde. Bu yüzden bir rehber sayesinde hem temel gereksinimlerinizi karşılamak için fazla vakit harcamayacak hem de bölgenin tarihsel önemini birinci elden anlatan bir kişiye sahip olacaksınız. Eğer rehber olarak nereyle veya kiminle iletişime geçeceğiniz konusunda bilginiz yoksa, sizlere Bilal Çağatay Erentürk’ü tavsiye ederim. Kendisi tecrübeli bir rehber olmasıyla beraber aynı zamanda yazardır. Kendisine ulaşabilmek için bu telefon hattından yaralanabileceğiniz gibi kendisine ait olan web sayfasından da iletişime geçebilirsiniz. 0533 517 98 59 Ek olarak internetteki diğer platformlarda rehberimizle Kars’ta gezilecek yerler gibi başlıklarda karşılaşabilirsiniz.
   Bölge 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türklere bir yurt olarak kapılarını açmıştır adeta. Yavaş yavaş bölgeye yerleşen Türkler öncelikle Anadolu Selçuklu isimli bir devlet kurmalarına karşın devletin zamanla zayıflayıp yıkılmasından sonra yerine Osmanlı Beyliği isimli yeni bir devlet kurularak zamanla bir İmparatorluk haline getirilmiştir.
   Her neresinden bakarsak bakalım Anadolu her yeriyle bir Türk yurdudur tartışmasız ki zanlımca her Türk Vatandaşı ömrünün sonunu görmeden evvel güzel ülkemizi gezip görme fırsatına erişmelidir. İyi günler dilerim.

Share on Facebook Share on Twitter